باجلان

درباره شرکت باجلان دره شوری

تاریخچه و پیدایش اسب دره شوری:

دره شور نام یکی از طوایف بزرگ ایل قشقایی است که در قسمتی از استان فارس و جنوب استان اصفهان یعنی سمیرم ساکن هستند ، همچنین نام یکی از نژادهای اسب اصیل ایرانی است که در ایل قشقایی وطایفه دره شوری پروش یافته و از اصیل ترین اسبهای دره شوی در دنیا می باشد . که به علت کوچه های مداوم و عبور از مناطق صعب العبور و آب و هوای مختلف  اسب دره شوری به عنوان اصلی ترین ابزار اقدام به تولید و پرورش اسب دره شوری کرده اند .

از بارزترین علامتهای ظاهری اسب دره شوری

دم برافراشته – کپل صاف – سرصاف – سم های بسیار قوی – گردن پهن و قوی – پرخون و چالاک – سرودم گیر فوق العاده باهوش و بسیار نجیب می باشد .

رنگ در نژاد اسب دره شوری

رنگ در اسب دره شوری از تنوع بسیار بالایی برخوردار است رنگ های اصلی در اسب دره شوری شامل:کهر – سمند – کرنگ – مشکی -  نیله مگسی و نیله سرخون میباشد که در نژاد اسب دره شوری در اهمیت خاصی برخوردار است .شرکت باجلان دره شوری بزرگترین مرکز پرورش اسب دره شوری که در ایران و با تأییده از فدراسیون سوارکاری ایران می باشد که با بیش از 100 رأس اسب دره شوری شناسنامه دار و پاسپورت دار از فدراسیون سوارکاری و مالکیت بیش از 12 رأس سلیمی برتر با خلوص بالا در انواع رنگ ها و خصلت ها و شاخص ها با آناتومی زیبا را در نژاد دره شور دارا می باشد .

از خصوصیات بارز شرکت باجلان دره شوری (پرورش دهنده اسب دره شوری) که این مجموعه را نسبت به شرکت های پرورشی دیگر متمایزکرده است پرورش درنوع نگهداری و نوع رسیدگی و تغذیه در اسب دره شوری می باشد شرکت باجلان دره شوری با توجه به موقعیت جغرافیایی منطقه برای رشد هر چه بهتر و بهینه سازی تولیدات (اسب دره شوری) وتکامل ساختار آناتومی بدنی قوی در اسب دره شوری اقدام به رها سازی تولیدات خود در مواقع آزاد و دامنه کوه ها کرده اند که این نوع پرورش در اسب دره شور در نوع خود بی نظیر می باشد و در شکل گیری عضلات ، محکم شدن سم ها و استقامت بدنی نقش سبزایی را در رشد هر چه بهتر اسب دره شور ایفا می کند آقای امان الله آهنکوب از این قشقایی در طایفه دره شوری با هزینه شخص خود اقدام به پرورش و نگهداری اسب دره شوری اسبان پدری اجدادی خود کرده اند چه بسا اسب دره شور از میراث ملی کشورمان میباشد به گفته جناب آقای امان الله آهنکوب در کودکی به وسیله اسب دره شوری از مناطق صعب العبور در مسیر ییلاقی و قشقلاقی خود یعنی سرحد ، گرمسیر ، پیرسرخ و سمیرم کوچ می کردند . شرکت باجلان دره شوری 25 سال است که به صورت تخصصی در صنعت اسب دره شوری و پرورش و نگهداری که از فعالیت ها و مشاغل (جدی) اجدادی و پدری خود هم بوده است فعالیت گسشترده ای را دارا می باشند .

 

 

نحوه نگهداری کره اسب دره شوری بعد از تولد .

در نگاه نخست:کشش و زمان بارداری اسب دره شوری بسیار مهم می باشد حتی دانستن ساعت معین برای کشش اسب دره شوری از اهمیت برخوردار است کره اسب دره شوری در بدو تولد حتماً باید آزآغوز مادر تغذیه شود زیرا آغوز عفونت داخل معده در کره اسب دره شوری را خنثی می کند و دفع می شود و کره اسب دره شوری در مقابل میکروب استقامت پیدا می کند . در مواقع نادر اگر مادر کره (مادیان دره شوری) تلف شد شیر شتر باید دقیقاً بعد از دوشیده شدن به تغذیه کره اسب دره شوری برسد در غیر اینصورت شیر فاسد خواهد شد شیر (شتر و شیر بز) مکمل شیر مادر (مادیان دره شوری) به مقدار قابل توجهی می باشد .

کره اسب دره شوری 10 روز بعد از تولد به همراه مادیان دره شوری (مادر) باید به صورت روزانه در پا دوک رها شوند در زیر نور آفتاب

در مرکز پرورش اسب باجلان دره شوری تا 6 ماهگی شیر مادر را تغذیه می کنند . کره اسب ها و در یک نیم سالگی کلگی می شوند . در مرکز پرورش اسب دره شوری (باجلان دره شوری) اسب های دره شوری جوان در 3 سالگی زین می شوند و سواری به آنها توسط مربی مجرب مرکز پرورش اسب باجلان دره شوری آموخته می شود .

در مرکز پرورش اسب باجلان دره شوری و در اسب دره شوری جوان (مادیان) در 4 سالگی کشش انجام می شود .